PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Danışmanlık Tedbiri Uygulamaları‏ Bilgi Formu

akrep.
25-03-2010, 14:08
Danışmanlık Tedbiri Uygulamaları‏ Bilgi Formu

Form 5395 sayılı çocuk koruma kanunu gereği, hakkında danışmanlık tedbiri kararı alınmış çocuğa yönelik hizmek sunan sosyal çalışma görevlilerinin ( psikolog, psikolojik danışman, sosyal hizmet uzmanı) görüş ve önerilerini almak amacıyla hazırlanmıştır.

Form doldurulmadan önce vaka ile ilgili bir plan hazırlanması gerekmekte. plan dahilinde çalışmalar yapılması gerekiyor.

akrep.
25-03-2010, 14:10
öğrenci hakkında danışmanlık tedbir kararı var ise;

uygulama planı yapılması gerekiyor

3 ayda bir rapor düzenlenip emniyet ve geerkli birimlere yollanıyor

akrep.
25-03-2010, 14:11
Ancak ne tür bir plan yapacağım konusunda fazla fikrim yok :S

aile ve öğrenci ile periyodik olarak görüşmeler dışında neler yapılabilir ???

akrep.
25-03-2010, 14:47
DANIŞMANLIK TEDBİRİ KARARLARININ UYGULAMA USUL VE
ESASLARI HAKKINDA TEBLİĞ

ekteki dosyayı indiriniz

oguztr
25-03-2010, 14:52
Teşekkürler ahidem hem bilgi vermiş hem sormuşsun ancak Danışmanlık tedbiri devletçe koruma altına alınmış yada devletçe ihtiyaçları ve barınması üstlenilmiş çocuklar için alınmaktadır.Okulunuzda bu durumda çocuk varsa yukardaki işlemleri yapıyorsunuz.

zarade
25-03-2010, 14:58
Ancak ne tür bir plan yapacağım konusunda fazla fikrim yok :S

aile ve öğrenci ile periyodik olarak görüşmeler dışında neler yapılabilir ???

Öğrencinin problemine yönelik olarak çalışmalar belirlenir.Mağduriyet yada problem hngi konu ise o konuda hem aileye hem çocuğa hemde muhatap olduğu kişiler için de plan yapılır.Cinsel istismar ise konu ,cinsel eğitim ergenlik ,kendini koruma v.b. konularda olur .Bunu probleme göre belirliyoruz.Bunun haricinde öğrencinin devamsızlığı ,eğitim süreci takip edilir fakat burda bir nokta var.Eğer sana verilen görev sadece danışmanlık ise diğer tedbirlerden sorumlu kişi sen değilsindir .Devam takip ,kaçma ,v.b. konularda bir başka kişi görevlendirilebilir .

alisinan
31-03-2010, 09:56
arkadaşlar merhaba danışmanlık tedbirinin yanında birde EĞİTİM TEDBİRİ var. bu konu bana verildi araştırma yapıyorum. kanunları, uygulama yönetmeliklerini okudum ama uygulama yapan birini bulamadım eğitm tedbiri işini uygulayan arkadaş varsa yazsın lütfen

akrep.
31-03-2010, 10:14
arkadaşlar merhaba danışmanlık tedbirinin yanında birde EĞİTİM TEDBİRİ var. bu konu bana verildi araştırma yapıyorum. kanunları, uygulama yönetmeliklerini okudum ama uygulama yapan birini bulamadım eğitm tedbiri işini uygulayan arkadaş varsa yazsın lütfen

alisinan bey eğitim tedbirleri ile ilgili bilgilerinzi bulduklarınızı

burada paylaşırsanız memnun oluruz

bizlerde bilgilenmiş oluruz

arcake
24-09-2010, 09:55
bu belgelerin internete verilmeden önce kişisel bilgilerden(tedbirin uygulanacağı kişi ve ailesinin bilgileri)arındırılması gerekiyor, belgeyi düzenleyenleri zor durumda bırakıyorsunuz. gizliliğin ihlali suçtur.

EAFgenelYönetimi1
24-09-2010, 10:41
bu belgelerin internete verilmeden önce kişisel bilgilerden(tedbirin uygulanacağı kişi ve ailesinin bilgileri)arındırılması gerekiyor, belgeyi düzenleyenleri zor durumda bırakıyorsunuz. gizliliğin ihlali suçtur.

Dosyalarda gerekli düzenlemeler yapılmıştır.

Bilgilendirmeniz için teşekkürler

angur
01-01-2011, 16:21
merhaba,

danışmanlık tedbiri konusunda planları inceledim. güzle olmuş elinize sağlık. ben bir okuld agörevliyim. sormak istediğim şı. 3 ay sonrası öneriniz doğrultusunda danışmanlık tedbiri kaldırılmaktamıdır.

3 aylık dönemlerde diyor. yani bunun bitimi nezamdır. tebliğde 100 saat diyor herhalde. 100 saatlik danışmanlık tedbiri sonrasımı kalkıyor.

öğrenci ve veli zaten devamsız danışmanlığa gelmiyorsa bu duurmda ne olacak. ilköğretim son sınıftaki çocuk liseye gidince yada ilköğretimi bitince bu hizmeti lisedeki rehber öğretmenmi devam ettirecek.

birde danışmanlık tedbiri danışmanın önerisi ile kalkar diyor. peki danışmanlıkta gönüllülük esastır. bu çocukların gönüllü olduklarıda şüpheli. bu durumda ne yapılabilir. değişimleri sorlu olacaktır. biizmkisi bilgi vermek ile sınırlı kalacak sanki.

birde yaz tatilinde danışmanlık tedbiri uygulamaları nasıl olmaktadır. planlama yaparken yazın plana koymuyormusunuz.

cevabınızı bekliyorum teşekkürler..

oguztr
01-01-2011, 16:58
merhaba,

danışmanlık tedbiri konusunda planları inceledim. güzle olmuş elinize sağlık. ben bir okuld agörevliyim. sormak istediğim şı. 3 ay sonrası öneriniz doğrultusunda danışmanlık tedbiri kaldırılmaktamıdır.

3 aylık dönemlerde diyor. yani bunun bitimi nezamdır. tebliğde 100 saat diyor herhalde. 100 saatlik danışmanlık tedbiri sonrasımı kalkıyor.

öğrenci ve veli zaten devamsız danışmanlığa gelmiyorsa bu duurmda ne olacak. ilköğretim son sınıftaki çocuk liseye gidince yada ilköğretimi bitince bu hizmeti lisedeki rehber öğretmenmi devam ettirecek.

birde danışmanlık tedbiri danışmanın önerisi ile kalkar diyor. peki danışmanlıkta gönüllülük esastır. bu çocukların gönüllü olduklarıda şüpheli. bu durumda ne yapılabilir. değişimleri sorlu olacaktır. biizmkisi bilgi vermek ile sınırlı kalacak sanki.

birde yaz tatilinde danışmanlık tedbiri uygulamaları nasıl olmaktadır. planlama yaparken yazın plana koymuyormusunuz.

cevabınızı bekliyorum teşekkürler..

Danışmanlık tedbiri danışmanın Kararı veren veya takip eden hakime üç ayda bir vereceği raporlara inceleyerek alacağı karara göre kalkar veya devam eder.Yani tedbiri hakim kaldırır.

Tebliğdeki 100 saat eğitim konusunu yanlış anlamışsın orada danışmanlık eğitimi en az yüz saat alanlara danışman sertifikası verileceği belirtiliyor yani tedbir alınan kişiyle alakası yok danışman eğitimi ile ilgili.

Danışmanlık tedbirinde gönüllük diye bir şey yok aile ve çocuk belirlenen zamanlarda gelmek zorunda eğer gelmiyorsa yine bunu üç aylık raporda belirteceksiniz.Karar veren merci yani hakim gerekli kararı verecek.

Danışmanlık eğitimi ile okul süreci farklı işlemektedir.Tatildede süreç devam eder.Tabiki Danışman özlük hakkı olan tatil ve izin süresini göz önüne alarak planlama yapabilir.

oguztr
01-01-2011, 19:47
Madde 5- (1) Koruyucu ve destekleyici tedbirler, çocuğun öncelikle kendi aile ortamında korunmasını sağlamaya yönelik danışmanlık, eğitim, bakım, sağlık ve barınma konularında alınacak tedbirlerdir. Bunlardan;
a) Danışmanlık tedbiri, çocuğun bakımından sorumlu olan kimselere çocuk yetiştirme konusunda; çocuklara da eğitim ve gelişimleri ile ilgili sorunlarının çözümünde yol göstermeye,
b) Eğitim tedbiri, çocuğun bir eğitim kurumuna gündüzlü veya yatılı olarak devamına; iş ve meslek edinmesi amacıyla bir meslek veya sanat edinme kursuna gitmesine veya meslek sahibi bir ustanın yanına yahut kamuya ya da özel sektöre ait işyerlerine yerleştirilmesine,
c) Bakım tedbiri, çocuğun bakımından sorumlu olan kimsenin herhangi bir nedenle görevini yerine getirememesi hâlinde, çocuğun resmî veya özel bakım yurdu ya da koruyucu aile hizmetlerinden yararlandırılması veya bu kurumlara yerleştirilmesine,
d) Sağlık tedbiri, çocuğun fiziksel ve ruhsal sağlığının korunması ve tedavisi için gerekli geçici veya sürekli tıbbî bakım ve rehabilitasyonuna, bağımlılık yapan maddeleri kullananların tedavilerinin yapılmasına,
e) Barınma tedbiri, barınma yeri olmayan çocuklu kimselere veya hayatı tehlikede olan hamile kadınlara uygun barınma yeri sağlamaya,

oguztr
01-01-2011, 19:51
Danışmanlık tedbiri alınmış bireyler için danışmanın çocuk hakimine vermesi gereken 3 aylık rapor formatı ekte yükledim indirebilirsiniz

alberto55
10-01-2011, 15:56
arkadaşlar merhaba ben burada yeniyim.danışmanlık tedbiri dosyalarında(cinsel istismar)görüşme sırasında aileye ve çocuğa ne gibi sorular sorulabilir yardımcı olursanız sevinirim

akrep.
11-01-2011, 15:02
onaylanması için sıranı bekle :wink_smile:

bartınram
16-02-2011, 14:43
Merhaba arkadaşlar,
Paylaşımlarınız için teşekkürler.Danışmanlık tedbiri kararları bize de yeni gelmeye başladı.Danışmaya başlamadan önce yapılan plan örneği elinizde var mı? gönderebilirseniz sevinirim.

akrep.
16-02-2011, 14:46
danışmanlık tedbiri uygulaması ile ilgili bir örnek

ulaşmak için TIKLAYINIZ (http://www.egitimaileforum.com/forums/downloads.php?do=file&id=2828)

maillime gelen formlardır

burada farklı formlar var. plan varmı hatırlamıyorum

indirip içeriğini inceleyebilirsiniz

elifffff
13-07-2014, 00:09
cinsel istismara yönelik plan örneği olan varsa paylaşabilir mi? direkt olarak emailime de gönderebilirsiniz.
teşekkür ederim şimdiden.yukarıda ki örnek açılmamaktadır.

oguztr
17-07-2014, 00:42
Cinsel istismar plan örneği derken koruyucu hizmetler veya okul risk planımı?